Jak tiskneme tapety

Jak tiskneme tapety

Jak tiskneme tapety

Je výroba tapet náročná?

Protože někteří z vás na Instagramu projevili zájem o článek na téma výroba tapet, připravili jsme pro vás náhled do technické části naší práce s tapetami. 

Tapety i jiné tiskové produkty je možné tisknout dvěma způsoby digitálně a konvenčně. Většina tapet, které stále dnes najdete vystavené v obchodech a e-shopech je tištěna konvenčním způsobem, a to ve velkém množství a za pomocí tiskové “šablony”, kterou je třeba předem nechat vyrobit. V konečném výsledku člověk pracuje s tapetovými vzory které musí být minimálně několik let v nabídce a kterých se musí prodat velké množství. 

Moje tapety se tisknou digitálně za pomocí moderního stroje a sofistikovaných technologií. Při digitálním tisku není potřeba používat fyzické šablony, tiskový stroj je během tisku umí vytvářet pomocí elektrických impulzů. Výhodou je, že můžeme být designově flexibilní a vyrábět tapety v menších kolekcích, které pomalu měníme a doplňujeme. Ještě důležitějším bodem je však výroba tapet na míru, a to především obrazových tapet u kterých je každá tapeta jiná jak rozměrově, tak i obsahově. 

proces tisku tapetBěhem výroby vznikne velké množství ořezu z pruhů tapet

Pokud máte zkušenosti s jakoukoliv kancelářskou tiskárnou, dokážete si představit jak fungují i velké průmyslové tiskárny. Při tisku tapet je třeba nejprve stroj vyčistit a nastavit. Stroj před výrobou zkoumá aktuální podmínky a kalibruje barvy. Jde například o teplotu v místnosti, vlhkost vzduchu a materiálu a další fyzické vlastnosti. Barva na tapetovém plátně musí být stejná na okrajích, středu tapety, napříč pruhy, a nesmí se lišit i poté, co se vytiskne například 200m jedné tapety. Proto jak u konvenčního, tak digitálního tisku může dojít k tomu, že různé várky tapet mohou mít lehce odlišné barvy. Takový barevný rozdíl je možné poznat až když se pruhy tapety přiloží k sobě. Abychom si u tapet s opakovanými vzory byli naprosto jisti stejnou barevností napříč rolemi, zašleme vám k vaší objednávce vždy role ze stejné výrobní várky. 

Další důležitá věc, na kterou dáváme při výrobě pozor, jsou okraje tapet, jelikož se Moje tapety lepí 'na sraz'. Spoje jsou pak téměř neviditelné narozdíl od lepení okrajů přes sebe, kdy je ve spojích dvojnásobná tloušťka papíru. Cesta za kvalitními okraji začíná v počítači při tvorbě návrhu a přípravě tiskových dat, a pokračuje ořezáváním tapet. Pro ořezávání používáme moderní konstrukci s noži pomocí kterých můžeme dosáhnout velké přesnosti řezu. Tapetové role pak zabalíme ručně, a ve výsledků dostáváte tubusy s tapetami, které na sebe perfektně navazují. 

Napsat komentář

* Povinná pole

Komentář musí být schválen než bude zveřejněn