tapetování-přesahy

Proč je lepší při tapetování počítat s přesahy tapety přes okraje stěny?

Proč je lepší při tapetování počítat s přesahy tapety přes okraje stěny?

Ať už tapetujeme jakoukoliv stěnu nebo strop, pro perfektní provedení je třeba, aby tapeta byla aplikována až do samého okraje stěny (u stropu, podlahy a ve svislých rozích). Tapetování s přesahem v tomto případě zajistí, že délka tapetového pruhu bude větší než výška stěny k vytapetování, a žádný pruh nebude moc krátký. V takovém případě tedy mluvíme o přesahu tapety na výšku stěny (nahoře a dole).

tapetování-s-přesahem

U tapet se vzorem nastává tapetování s přesahem na výšku téměř automaticky. Když stříháme tapetovou roli (standardní role má délku 10 metrů) na jednotlivé pruhy, ustřihneme tapetový pruh raději delší než kratší (ne každý umí stříhat jako podle pravítka). Výsledný pruh je tedy o pár centimetrů delší než výška stěny, což normálně stačí (dejte si jen pozor, aby bylo možné motiv pruhu navázat na motiv již nalepeného pruhu na stěně, a využít přitom celou délku pruhu). 

Situace, kterým se chceme vyhnout, když tapetujeme s přesahy:

1. V případě stěn, které nemají dokonale vodorovný strop nebo podlahu (například, když v levém rohu je výška stěny 250 cm, a v pravém rohu 251 cm). Pokud tapety lepíme bez přesahu, pravděpodobně v tomto případě dojde k tomu, že mezi stropem a tapetou vznikne nepolepená mezera. 

jak-lepit-tapety-přesah

2. U pruhů, které se aplikují v rozích může také dojít ke vzniku mezer mezi tapetou a rohem stěny pokud roh stěny není přesně svislý, nebo plocha stěny nerovná. 

problém s tapetou, nelepenou bez přesahů

Bohužel nerovné stěny jsou dosti rozšířený jev i v novostavbách a problém se projeví až během tapetování. Proto doporučujeme vždy tapetovat s přesahy. Po nalepení tapetového pruhu se přesah zařízne podél okraje stěny pomocí ostrého nože a pravítka. Pokud tento článek čtěte příliš pozdě a již vám na stěně vznikla nepolepená mezera mezi stropem a tapetou, lze ji například schovat pod stropní sokl. 

U našich obrazových tapet, které jsou často vyráběny na míru, jsou přesahy tapety znázorněny v pdf náhledu a odsouhlaseny před zahájením výroby. Po dodání tapety jsou pak všechny rozměry (i rozměry přesahů) znázorněny a vyčísleny na produktovém listu.

Napsat komentář

* Povinná pole

Komentář musí být schválen než bude zveřejněn